lten +370 615 64 268 I - IV 9:00 - 19:00; V 9:00 - 17:00 Latako g. 1 - 17, Vilnius

Dantų protezavimas

Dantų protezavimas – kada ir kaip reikia protezuoti dantis?

Dantų protezavimas atliekamas tais atvejais, kai konkretaus danties negalima gydyti konservatyviu būdu – plombomis, arba yra stebimas didelis dantų nudilimas ir indikuotinas generalizuotas visų dantų atstatymas. Taip pat protezavimas atliekamas dalinai arba visiškai netekus dantų. Protezai gali būti fiksuoti (neišimami) ir išimami.
Esant dideliems defektams, kuomet plombavimas jau neįmanomas, indikuotinos dalinės porceliano restauracijos (įklotai / užklotai / daliniai vainikėliai), kurios leidžia išsaugoti danties gyvybingumą ir saugo likusius danties audinius. Tokiais atvejais protezavimas pilnais vainikėliais nėra tinkamas gydymo būdas, nes gadinami likę danties audiniai, yra rizika pažeisti danties gyvybingumą. Likus labai mažai danties audinių, paprastai jau po kanalų gydymo, danties vainikas atstatomas stiklo pluošto kaiščiu ir protezuojamas porceliano, metalo keramikos ar cirkonio oksido vainikėliu.
Be neišimamų pavienių mikroprotezų (įklotai/užklotai/daliniai vainikėliai) taip pat gali būti gaminami pilni vainikėliai arba tilteliai. Tilteliai daromi, kada pacientas yra praradęs vieną ar keletą dantų. Tada preparuojami greta defekto esantys dantys, ant jų fiksuojami vainikėliai su tarpine dalimi, užpildančia defekto vietą.
Atraminiai vainikėliai gali fiksuotis ir prie implantų, todėl jų nereikia išiminėti, jie tampa dantų lanko dalimi. Pacientai gali pasirinkti cirkonio oksido keramikos, bemetalės keramikos,  arba metalo keramikos vainikėlius arba tiltus.
Esant dideliems estetiniams reikalavimams, nelygius, pakeitusius spalvą priekinius dantis gali ištiesinti  porceliano laminatės arba bemetalės keramikos vainikėliai. Jei leidžia indikacijos, priekinių dantų zonoje taikomos labai plonos porceliano laminatės – iki 0,5 mm storio keramikos plokštelės, kurios yra daug pranašesnės ir ilgaamžiškesnės už plačiai paplitusį priekinių dantų „estetinį“ plombavimą.
Netekus dantų (dalinai ar visiškai), galimas dvejopas gydymas – išimamais protezais (plokštelėmis, įvairių konstrukcijų lankais su užraktais ir pan. prie likusių dantų) ir dantų implantais.
Implantais galima atstatyti pavienius dantų defektus ir bedančius žandikaulius.
Jei pacientas pasirenka implantavimą, į žandikaulį chirurgas įsuka keletą implantų pagal poreikį ir protezuotojas ant jų fiksuoja pasirinktą tiltelių konstrukciją. Pagrindinis dantų implantų privalumas yra tas, kad protezai yra fiksuojami prie jų, todėl nereikia išiminėti, ir pacientas turi estetiškus ir funkciškai tinkamus protezus, kurie kokybiškai atstato kramtymo funkciją.
Išimami protezai nefiksuojami prie danties audinių, todėl juos galima išimti iš burnos. Šios rūšies protezai fiksuojasi prie minkštųjų audinių – dantenų, gomurio, skruostų, juos prilaiko liežuvis. Gaminamos kietos ir minkštos plokštelės, metaliniai arba bioplasto biugeliai, kosmetinės plokštelės. Šių protezų trūkumas yra nepakankama fiksacija, ypatingai esant nepalankioms žandikaulių anatominėms savybėms. Šiai problemai spręsti galima panaudoti vieną ar keletą implantų, kurie žymiai pagerina fiksaciją.