lten +370 615 64 268 I - IV 9:00 - 19:00; V 9:00 - 17:00 Latako g. 1 - 17, Vilnius

Endodontija

Endodontija – labai svarbi odontologijos sritis, leidžianti kuo ilgiau išsaugoti nuosavus dantis burnos ertmėje, suteikianti galimybę kokybiškai atstatyti danties anatomiją ir funkciją.
Danties šaknies kanalų gydymas reikalingas tada, kai negydomas kariozinis procesas pasiekia vidinį danties audinį ir jame prasideda uždegimas. Uždegimas gali būti simptominis arba besimptominis. Pirmu atveju pacientai skundžiasi ūmiu bepriežastiniu, vakariniu ar naktiniu skausmu.

Jei uždegimas besimptominis, pacientas dažniausiai neturi ryškių nusiskundimų, todėl dažniausiai net neįtaria, kad yra uždegimas. Nusiskundimai atsiranda, kada besimptominis pulpos uždegimas komplikuojasi į periodontitą – aplink šaknies viršūnę esančių audinių uždegimą – periodonto raiščio, kaulo. Šiuo atveju pacientas jaučia „pakeltą“ dantį, jis tarsi išauga, padidėja, skausmą sukandus, sunkiais atvejais jaučia pulsuojantį skausmą, gali patinti minkštieji audiniai.

Abiem atvejais būtinas endodontinis arba danties šaknies kanalų gydymas. Jo metu iš kanalų pašalinama uždegiminė pulpa, kanalai išplatinami, dezinfekuojami ir plombuojami. Įvairūs dantys gali turėti nuo vieno iki keturių, kartais ir penkių kanalų. Kokybiškam rezultatui pasiekti būtina išvalyti visus kanalus, pašalinti uždegiminius audinius, dezinfekuoti, plombuoti, kad juose negalėtų atsirasti infekcija.

Darbą gali apsunkinti siauri, kalcifikuoti, lenkti arba netipinės anatomijos kanalai. Todėl dabar jau dažnas endodontijos atvejis reikalauja darbo su mikroskopu, kuris padidina vaizdą keletą kartų ir leidžia gydytojui endodontologui kokybiškai sugydyti kanalus.

Nemažą endodonto darbo dalį sudaro kanalų pergydymas – kada jie jau buvo gydyti ir plombuoti, bet nepakankamai kokybiškai, todėl susiformavo pūlinys ant šaknies viršūnės. Taip atsitinka, jei kanalai būna nekokybiškai išvalyti, nepilnai užpildyti plombine medžiaga, visai neplombuoti arba plombuoti minkšta plombine medžiaga – pasta, kuri gali išsiplauti sekančių procedūrų metu.

Kadangi darbą kanaluose sunku kontroliuoti vizualiai, jie yra giliai dantyje, darbui patikrinti būtinos rentgeno nuotraukos. Viso gydymo metu, kuris gali užtrukti keleta vizitų, daromos 3-4 rentgeno nuotraukos, kartais ir daugiau.

Labai svarbu po endodontinio gydymo užtikrinti kanalų plombinės medžiagos sandarumą, todėl dažnai indikuotini kultiniai kaištiniai įklotai ir vainikėliai, kurie apsaugo dantį nuo skilimo, nes žuvus pulpai, danties audinys pasidaro trapesnis.

Jei danties defektas nėra didelis ir yra likę pakankamai sveikų audinių, ertmę galima atstatyti plomba, užklotu. Kokybiškai ir laiku atliktas endodontinis gydymas leidžia džiaugtis išsaugotu ir funkcionuojančiu dantimi ilgus metus.

Tačiau visais atvejais, ypač pergydymo atveju, gydytojas turi gerai įvertinti situaciją ir prognozes, paaiškinti pacientui, kad kuo daugiau kartų kanalai pergydomu, tuo labiau mažėja sėkmės procentas. Taip pat reikia įvertinti gretimų dantų būklę, gretimų audinių sveikumą. Jei papildomai yra periodonto, dantenų problemos, kaulo tirpimas, reikėtų pasverti ir kitus gydymo būdus kaip implantaciją, kuris galbūt suteiks didesnes garantijas.

Visais atvejais kviečiame atvykti į odontologijos klinką „Odontėja“, pasitarti su mūsų specialistais, kurie suras optimaliausią Jums gydymo būdą.