lten +370 615 64 268 I - IV 9:00 - 19:00; V 9:00 - 17:00 Latako g. 1 - 17, Vilnius

Nuolatinių dantų gydymas

Nuolatinių dantų gydymas vaikams

Pirmasis nuolatinis dantukas išdygsta gana anksti, apie šeštus metus. Panašiu metu dygsta apatinio žandikaulio centrinis kandis ir pirmasis krūminis dantis. Prieš dygstant pirmajam kandžiui, iškrenta bendravardis pieninis dantukas, todėl tėveliai žino, kad čia jau nuolatinis dantis, kurį reikia saugoti, nes jis daugiau nebeiškris.

Bet pirmojo krūminio dantuko arba pirmojo moliaro vietoje niekas neiškrenta, nes jis išauga už pieninių dantų lanko, paaugus apatiniam ir viršutiniam žandikauliams, todėl tėvai dažnai nepastebi, kad jis išaugo, arba galvoja, kad čia pieninis dantukas.

Šis momentas labai svarbus, kadangi tai yra efektyviausias laikas padengti danties vageles silantais – specialiu laku, kuris neleidžia apnašui kauptis nepilnai susiformavusiose vagelėse bei išskiria fluorą, tuo stiprindamas dantį iš vidaus.

Nepastebėjus pirmojo nuolatinio krūminio dantuko išdygimo ir esant prastai burnos ertmės higienai, kariesas labai greitai pažeidžia emalį ir dentiną. Ką tik išdygusio danties dentino sluoksnis yra plonesnis, lyginant su vyresnio amžiaus žmonių dantimis, ir pulpa yra gerokai arčiau paviršiaus, todėl santykinai negili ertmė gali sukelti pulpos arba vidinio danties audinio uždegimą.

Jauname amžiuje nuolatinių dantų gydymas gali būti apsunkintas tolima dantukų padėtimi bei maža paciento burna. Juk vaikas dar nedidelis, o gydome jau nuolatinį, t.y. suaugusiųjų dantį. Sudėtinga situacija ir pacientui, ir gydytojui, kadangi ne visada įmanoma kokybiškai suplombuoti ir atstatyti pažeistus danties audinius.

Jei dantuką pradeda skaudėti, ypač jei tai vakariniai, naktiniai ar bepriežastiniai skausmai, reiškia kariesas komplikavosi ir išsivystė pulpos audinio uždegimas. Tokiu atveju reikalingas endodontinis – danties šaknies kanalų – gydymas. 6-10 metų pacientams endodontinis gydymas problematiškas dėl nepilnai susiformavusių dantų šaknų viršūnių. Tada tampa sunku arba neįmanoma kokybiškai užpildyti šaknies kanalo viršūninę dalį, kas negarantuoja sėkmingą ir ilgalaikį dantuko funkcionavimą burnoje.

Kartais tenka plombuoti nepilnai išvalytą kariozinę ertmę, jei matome, kad, pilnai išvalius kariesą, galėtų atsiverti pulpos audiniai. Tada ant dugno dedamas pamušalinis sluoksnis, kuris apsaugo danties pulpą nuo uždegimo, o viršutiniam sluoksniui pasirenkama arba kompozicinė plomba, arba stiklojonomerinis cementas, skirtas krūminių dantų plombavimui. Pasirinkus tokį gydymo metodą ir pastoviai stebint danties gyvybingumą, galime sulaukti teigiamų rezultatų ir išlaikyti danties gyvybingumą, kadangi laikui bėgant iš pulpos kameros vidaus atsideda antrinis dentinas, kuris sumažina pulpos kamerą ir atitraukia nervą nuo kariozinės ertmės dugno. Po keleto metų senoji plomba yra pašalinama, pilnai išvalomas kariesas ir jau plombuojama nuolatine plomba.

Šiuo atveju mes laimime laiko, reikalingo pulpos kameros susitraukimui ir šaknų viršūnių užsidarymui. Net jeigu ir nepavyktų išsaugoti gyvybingo danties, mes turėsime pilnai susiformavusias ir užsidariusias šaknies viršūnes, o tai jau leistų kokybiškai atlikti danties šaknies kanalų gydymą ir plombavimą.

Taigi, bet kokiu atveju “Odontėjos” profesionalai rekomenduoja kreiptis į mūsų specialistus, kad kuo anksčiau būtų diagnozuotas ir sugydytas kariesas.

Laukiame Jūsų!

 

Pin It on Pinterest