Kaip apsaugoti vaikų dantis nuo gedimo?
Daugelis tėvų svajoja apie gražius ir sveikus savo vaikučių dantis. Valo, prižiūri, lankosi profilaktiniams patikrinimams. Bet ar žinote, kad pati efektyviausia priemonė nuo karieso yra SILANTAI. Tai specialus lakas, kuriuo padengiamos nuolatinių krūminių dantų vagelės, tuo apsaugant nuo dantis nuo gedimo. Efektyviausia tai daryti ką tik išdygusiems pirmiesiems nuolatiniams krūminiams dantims apie 6-us metus. Mūsų klinikos gydytojai vaikams nuo 6m iki 14m tai atlieka NEMOKAMAI, kadangi „Odontėjos“ klinika turi teritorinių Vilniaus ligonių kasų kompensaciją.
Kaip valyti dantis, kad jie negestų?
Visi žinome, kad dantų valymas yra labai svarbus burnos sveikatai. Dėl neteisingo valymo vystosi kariesas, kraujuoja dantenos, atsiranda blogas burnos kvapas. Taigi, kokia yra teisinga ta burnos higiena? Reikia žinoti, kad danties vainikas turi 5 paviršius ir visus juos būtina kruopščiai nuvalyti. Taigi, kramtomąjį, skruostinį (išorinį) ir liežuvinį apatiniame žandikaulyje ir gomurinį viršutiniame žandikaulyje (iš vidaus) valome šepetėliu, o kontaktinius paviršius, t.y. tarpdančius valome su tarpdančių siūlu arba tarpdančių šepetėliu. Dantų šepetėlį mes rekomenduojame naudoti skirtingo šerelių ilgio, kad būtų kokybiškiau išvalomi tarpdančiai, o ne lygiais šereliais. Taip pat rekomenduojame naudoti vieno danties šepetėlį, kuriuo valome kiekvieną dantų atskirai, taip pat labai gražiai nuvalomi sunkiai pasiekiami paviršiai. Jei pacientas nėra garantuotas, kad kokybiškai išsivalė dantis, rekomenduojame sučiulpti apnašą dažančias tabletes, kurios nudažys likusius maisto likučius ir tuomet lengvai juos pašalinsite.
Kodėl toks svarbus tarpdančių valymas?
Turbūt daugelis susimąstėte, kodėl tas tarpdančių valymas yra toks svarbus. Arba: aš valau dantis, o jie vis tiek genda. Kaip nustayta mokslininkų, tarpdančiuose „gyvena“ daugiau kaip 95% bakterijų, sukeliančių dantenų uždegimą ir kariesą. Todėl pašalinus minkštą apnašą ir maisti likučius iš tarpdančių, kartu pasišalina ir didžioji dalis bakterijų. Tarpdančiuose maistui pasilikti yra labai patogu ir lengva, todėl ten labai greitai pradeda formuotis kariesas. Priklausomai nuo danties audinio atsparumo gedimui, anksčiau ar vėliau tarpdančiuose išsivystys kariozinės ertmės, kurias pacientas pajaus jau gerokai „paaugusias“ arba kada jau ertmė bus tokia didelė, kad įluš ją dengęs emalio „stogas“. Tokiais atvejais žmogus teigia: dantis buvo visiškai sveikas, bet kažką kandau,triokštelėjo ir atsirado didžiulė skylė. Deja, ta skylė jau formavosi kurį laiką, tik ji buvo kontaktiniame paviršiuje ir nebuvo lengvai matoma. Ją pradinėse stadijose gali surasti tik gyd.-odontologas po kruopščios apžiūros arba atliekant danties rentgeno nuotrauką.
Dantų valymas su siūlu
Atsikerpame 35-50cm tarpdančių siūlo. Netinka joks kitas dėl savo formos ir medžiagos. Dantų siūlą galima pasirinkti pagal skonį, storį, jeigu tarpdančiai yra platesni. Įvedame į tarpdantį, apgaubiame vieną dantuką ir braukiame į viršų arba žemyn, priklausomai kurį žandikaulį valome. Tada įvedame siūlą į tą patį tarpdantį, apgaubiame kitą dantuką ir nubraukiame apnašą bei maisto likučius. Jei matome, kad dar liko apnašų, kartojame procedūrą kelis kartus. Tokiu būdu praeiname visus tarpdančius, įvesdami į juos siūlą mažiausiai po du kartus, kadangi tarpdantyje susieina du dantukai. Nebijokite, jei dantenos pradės kraujuoti. Jos kraujuoja ne dėl to, kad su siūlu jas pažeidėte, o dėl to, kad yra dantenų uždegimas, kurį sukelia apnaše esančios bakterijos. Ir toliau švelniai ir atsargiai valant tarpdančius, kraujavimas mažės, kol visai išnyks. Jei tarpdančiuose yra plombos arba akmenys, siūlas už jų užsikabins, plyš, sunkiai išsitrauks. Tokias atvejais būtina kreiptis į savo odontologą, kad pašalintų akmenis ir nupoliruotų kabančias nekokybiškas plombas, po kuriomis apnašo kokybiškai išvalyti NEĮMANOMA ir ten vėl formuosis kariesas. Atminkite, visi tarpdančiai turi būti PRAEINAMI, nebent yra tiltas arba kiti ištisiniai protezai. Plombos arba vainikėliai neturi uždaryti tarpdančio, o tik suformuoti teisingą kontaktą.
Kada turėtų būti pirmasis vizitas pas odontologą?
Pieninis sąkandis pilnai susiformuoja 2,5m, tai reiškia, kad tokio amžiaus vaikas jau dažniausiai turi visus 20 pieninių dantų. Tai taip pat reiškia, kad jie jau gali pradėti gesti , jei bus tam sąlygos. Todėl optimaliausias laikas pirmajam vizitui pas odontologą yra 3,5-4 metukai, kada vaikas jau yra pakankamai sąmoningas, sugebantis išlaikyti dėmesį ir bendraujantis. Rekomenduojame apsilankyti tokio amžiaus net jeigu ir neturite jokių nusiskundimų ar pastebimų problemų. Vaikas susipažins su aplinka, kvapais, atmosfera, pabendraus su gydytoju, kuris parodys, kokių įdomių dalykų turi savo kabinete. Tokia patirtis, kada nereikalinga jokia procedūra, mažajam pacientui nuima daug baimių ir įtampų, kadangi jis pamato, kad čia ne tik nebaisu, bet netgi įdomu . Gydytojas būtinai padovanos dovanėlę prisiminimui apie pirmąjį vizitą.
Jei tėveliai pastebi problemas jaunesniame amžiuje, be abejo reikia kreiptis anksčiau ir spręsti jas pagal būtinybę. Mūsų jauniausi pacientai yra 2,5 metų, kuriems sėkmingai sugydėme kariesus ir užplombavome spalvotomis plombomis.
Laukiame Jūsų odontologijos klinikoje „Odontėja“ Latako 1-17, Vilniuje, telefono numeriai pasiteiravimui +37061564268 ir +37052121848 arba registruokitės internetu adresu info@odonteja.lt