Ne tik tėvai, bet ir odontologai džiaugiasi dantukų fėja, nes ji padeda vaikams nugalėti baimę eiti pas odontologą ir motyvuoja vaikus tinkamai prižiūrėti dantis.
Pirmieji vaikų gyvenimo metai prabėga itin greitai ir mieli mažyliai greitai tampa dideli. Ypač tai akivaizdu tėvams tada, kai mažieji išauga rūbus arba kai iškrinta pirmasis dantukas. Pirmasis danties netekimas ir vaikams yra kažkas be galo ypatinga. Kad vaikai nebijotų pieninių dantų kritimo, susipažinkite su pasaka apie dantukų fėją.
Dantukų fėja – pasaka, turinti tradiciją
Pirmųjų dantų atsikratymo istorijos siekia seniausius laikus. Įvairiose kultūrose pieniniai dantys atiduodami gyvūnams aštriais dantimis – šunims, voverėms, bebrams; būdavo ir užkasami. Labiausiai paplitęs su pieniniais dantimis susijęs ritualas toks: dantis pasiūlomas kaip auka pelei, viliantis, jog nauji vaiko dantys bus stiprūs ir aštrūs kaip šio stipriadančio graužiko, pvz., prancūzų tautosakoje Mažasis peliukas (La Petite Souris) pasirodo dar XVII a. Pelė sveikų dantų simboliu daugelyje šalių laikoma iki dabar, pvz., keliose ispaniškai kalbančiose šalyse pieninius dantukus pasiima peliukas Perezas (Ratoncito Pérez); be to, šis žavus graužikas Madride turi jam skirtą muziejų.
Manoma, kad istorija apie dantukų fėją kilo XIX a. pr. JAV, XX a. pab. ji paplito ir Europoje. Šis amerikiečių pramanas į vieną jungia du veikėjus: pelytę, kuri ateina į vaiko miegamąjį dantuko, ir gerąją fėją – tradicinę iš Europos kilusią mitinę būtybę, vieną dieną tiesiog perskridusią Atlantą. Siekiant priminti vaikams apie dantukų fėją ir tradiciją, net dukart per metus skelbiama nepaprasta „Dantukų fėjos diena“ – vasario 28 d. ir rugpjūčio 22 d. Dantukų fėjai pavyko taip įsitvirtinti populiariojoje kultūroje, kad savo pozicijos užleisti ji net neketina.
Pasaką apie dantukų fėją pasakoja tėvai arba seneliai vaikams, kai jiems pirmą kartą ima klibėti dantis. Fėja atskrenda netrukus po to, kai dantis iškrinta, ir apsilankiusi palieka vieną kartą arba ir paskui po mažą dovanėlę. Dėl šios draugiškos mitinės būtybės vaikai nebejaučia dantų kritimo baimės ir pradeda suprasti, kad tai normalus fiziologinis procesas. Be to, Jūs turite labai gerą progą savo vaikams paaiškinti, kodėl iškrinta pieniniai dantys ir kodėl jie turi labai prižiūrėti naujus, nuolatinius, dantis. Dabar valymas šepetėliu tampa dar svarbesnis. Be to, vaikams paaiškinkite, kodėl nauji dantys yra kitokie. Kas su vaikais pradeda anksti aiškintis apie fiziologinius pokyčius, gali labiau pasiruošti, kad vaikas pasidžiaugtų dantukų fėja, ir paieškoti malonių dovanėlių.
Kada aplanko dantukų fėja ir ką ji atneša?
Dantų keitimasis trunka maždaug šešerius metus. Nėra nustatyta tikslaus amžiaus, kada vaikui iškris pirmasis dantis. Kai kuriems vaikams dantys kristi pradeda ketvirtaisiais gyvenimo metais, o kitiems jie ima kristi tarp 6–7 metų. Dėl to nerimauti nereikia. Jei baigiantis septintiems metams dar nėra nė vieno iškritusio danties, galite pas odontologą pasidaryti rentgenogramą, kad ištirtų žandikaulį. Kai pirmasis dantis jau kliba, visi būna susijaudinę. Paaiškinkite vaikui, jog į burną kišti pirštų ir danties liesti nereikia, kad nekiltų uždegimas. Galima lengvai klibinti liežuviu, beje, vaikams tai labai smalsu.
Vos pirmasis dantis iškrito, reikia pasirengti fėjai. Tuo tikslu pieninis dantis padedamas po pagalve arba šalia lovos ir tada prasideda laukimas. Patarimas: Jūs jai truputį palengvinkite ir padėkite dantį nebūtinai po pagalve. Taip Jūs galėsite naktį jį lengviau išimti ir nesutrikdysite mažylio miego. Kitą rytą leiskite savo mažyliui atrasti staigmeną. Vietoj danties ras mažą dovanėlę šalia savo lovos ir galės pilnas iš laimės išpakuoti. Dovanai tinka, pvz., mieli, maži žaisliukai, konstravimo rinkinukai, knygelės, plaukų segtukai ir pan. Jei rinksitės figūrėles, patariame su kiekvienu nauju dantuku figūras, skaičius ar žvėrelius papildyti, kol mažylis surinks visą kolekciją. Būna, kad fėją iškritęs dantukas užklumpa staiga, tada ji palieka mažą pinigėlį… Taip pat labai gera idėja yra dantukų fėjos laiškas, jis vaikus tikrai džiugina. Laiške ji padėkoja vaikučiui už dantį ir paaiškina, kad labai svarbu valyti išdygsiančius nuolatinius dantis, teikia naudingų patarimų. Šiame kontekste taip pat galima padovanoti spalvingą dantų šepetėlį ar naują dantų stiklinaitę. Šiuo atžvilgiu Jūsų kūrybiškumas gali laisvai skleistis, orientuojantis į vaiko interesus.
Pieninius dantis saugoti ar atiduoti dantukų fėjai?
Yra vaikų, kuriems pirmieji iškritę dantukai labai svarbūs. Todėl juos mieliau pasiliktų. Tokiais atvejais vaikams papasakokite, kodėl dantukų fėja ima vaikų dantis: ji gyvena didelėje pilyje, kuri susideda tik iš dantukų. Bet laikas nuo laiko pilį reikia padidinti arba atnaujinti. Todėl ji vaikams labai dėkinga, kai jie atiduoda dantis, taip pat ji supranta, kad vaikai jų norėtų, todėl ir palieka mažą dovanėlę už dantis. Jei norite vaikų pieninius dantis pasilaikyti, yra įvairių spalvų ir formų stiklainių, jie taip pat labai miela dovana mažyliui, kuris nenori atiduoti fėjai dantų.