lt +370 615 64 268 I - IV 9:00 - 19:00; V 9:00 - 17:00 Latako g. 1 - 17, Vilnius

Ką reikėtų žinoti apie dantų implantus

Jei nesilaiko protezai, netekote danties dėl traumos ar ėduonies, odontologas gali Jums įsukti implantą. Dabar dantų eilių defektų atstatymas implantais – jau išbandytas metodas, tampantis odontologinio gydymo kasdienybe.

dantu%cc%a8-implanto-schemaImplanto pagrindu atstatomas dantis, kuris buvo prarastas kartu su šaknimi. Iš esmės tai yra dirbtinė danties šaknis – metalinis sraigtelis, į kurį įtaisoma dirbtinio danties atrama, o ant jos tvirtinamas danties vainikėlis. Taip gali būti atstatomi pavieniai dantys, implantas gali atlikti tiltelio funkciją arba ant jų gali būti tvirtinami viso danties lanko protezai. Funkcionalumu ir grožiu šie dirbtiniai dantų analogai nenusileidžia natūraliems dantims. Implantai paprastai gaminami iš specialiai apdoroto titano, kad geriau įaugtų į žandikaulį ir nebūtų atmetimo reakcijų.

Ar kiekvienam pacientui galima implantuoti dantis?

Dabartinės medicinos metodais gydytojai gali tiksliai nustatyti, kada implantuoti negalima, todėl šiais laikais implantuojama dažniausiai sėkmingai. 1965 m. švedas Gosta Larssonas buvo pirmasis pacientas, kuriam įdėtas titano implantas. Su dirbtiniais dantimis jis gyveno daugiau negu 40 metų – iki mirties (2006). Šių dienų medicina sukaupusi daug patirties implantavimo srityje, dabartinė implantacija duoda sėkmingų ir ilgalaikių rezultatų. Titano nesuderinamumo reakcijų būna labai retai.

Medicininiu požiūriu yra trys pagrindinės sėkmingos dantų implantacijos sąlygos:

  • geri kiekybiniai ir kokybiniai kaulo duomenys;
  • tinkami paciento sveikatos būklės rodikliai;
  • minimali alerginių konkretaus paciento reakcijų tikimybė.

Prieš kiekvieną implantavimą pacientas nuodugniai ištiriamas. Tyrimą sudaro: Burnos ertmės būklės įvertinimas. Svarbiausia – kiekybiniai ir kokybiniai kaulo duomenys. Kaulinio audinio turi užtekti implantui įsriegti, be to, svarbu pakankamas kaulo tankis. Jei kaulinio audinio trūksta, šių laikų metodais jį galima priauginti.
Išsiaiškinama bendroji sveikatos būklė ir esamos ligos, į kurias reikia atsižvelgti planuojant implantavimą. Sėkmingos implantacijos rizikos veiksniai yra tokios būsenos ar ligos kaip cukrinis diabetas, kraujo krešumo sutrikimai, reumatas, chemoterapijos taikymas. Gijimo procesą sunkina ir nikotinas.

Kada dantų implantas tinka?

Keletas pavyzdžių, kai tikslingas dantų implantavimas:
Yra ne vienas būdas atkurti prarastą dantį, bet tik implantai leidžia atkurti visą dantį – ir šaknį, ir patį danties vainiką. Būna situacijų, kada tik įstačius vieną ar kelis implantus galimas stabilus danties protezas, pvz., tiltelis. Be to, implantas sustabdo žandikaulio nykimą trūkstamų dantų vietoje.
Klasikinis atvejis. Pvz., jei dėl traumos netenkama danties, labai patogu įstatyti vieną implantą, kad neliktų tarpo ir nereikėtų šlifuoti kaimyninių dantų.
Implantai padeda išimamiems dantų protezams stabiliai laikytis, todėl patogiau kramtyti ir kalbėti.

Kaip vyksta dantų implantacija?

implantacija1 implantacija2implantacija3 implantacija4Chirurginio gydymo etapas.  Operacija yra ambulatorinė, paprastai atliekama taikant vietinę nejautrą ir dažniausiai būna neskausminga. Pirmiausia truputį įpjovus atkeliamos dantenos, specialiu grąžtu padaroma vadinamoji ložė implantui pagal individualiai nustatytą plotį ir gylį. Į suformuotą ertmę maždaug per 30 minučių įsukamas implantas, o ant jo užsukama gijimo galvutė. Paskui atgal priglaudžiama ir susiuvama gleivinė. Procedūros pabaigoje paprastai nelieka atviros žaizdos. Jei reikia, paskiriamas pooperacinės apžiūros vizitas, kad gydytojas išimtų siūlus ir įvertintų, kaip gyja. Toliau būna maždaug trijų–šešių mėnesių ramybė, per šį periodą implantai paprastai prigyja, t.y. suauga su kaulu.

Protezavimo etapas. Iš implantų išsukamos gijimo galvutės ir įsukamos protezų atramos (pagrindas). Padaromas dantų lanko atspaudas ir siunčiamas į laboratoriją gaminti danties karūnėlę, tiltelį ar visą dantų lanką. Gali būti paskirtas tarpinio pamatavimo vizitas. Per kitą vizitą ant implanto tvirtinamas (cementuojamas arba prisukamas) pagamintas protezas.

Kaip turėtų elgtis pacientas po implantavimo?

Turi būti labai gera kasdienė burnos higiena namų sąlygomis, ypač gijimo stadijoje, kad implantas geriau prigytų ir prisiderintų prie aplinkinių audinių. Tuo laiku turi būti kuo mažiau apkraunami implantą laikantieji audiniai. Kiekvienu atveju gydytojas teikia individualios priežiūros patarimų. Implantui prigijus burnos priežiūra tokia pati kaip savų dantų: kasdienis valymas su šepetėliu ir siūlu, reguliarūs vizitai pas odontologą ir burnos higienistą.

Kaip ilgai tarnauja implantai?

Kuo daugiau natūralaus kaulo, tuo geresnė prognozė. Gana gera žmogaus sveikatos būklė, nerūkymas, tinkama burnos priežiūra sudaro sąlygas implantams stabiliai laikytis ir jais kramtyti visą gyvenimą. Susirgus tokiomis ligomis kaip cukrinis diabetas, jei dėl vėžinių ligų atliekama radioterapija, galimos komplikacijos aplink implantą, nes šie mediciniai veiksniai turi neigiamą poveikį žaizdoms gyti ir viso kūno audinių struktūroms, ypač burnos gleivinei. Tokiais atvejais implantas gali taip ilgai neatlaikyti.

Palikite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Pin It on Pinterest