lt +370 615 64 268 I - IV 9:00 - 19:00; V 9:00 - 17:00 Latako g. 1 - 17, Vilnius

Kraujuoja dantenos valant dantis dantų šepetėliu ar tarpdančių siūlu: ar tai normalu?

kraujuoja dantenos

Kraujuoja dantenos, ar tai normalu? Jei dabar jūs pakilsite nuo kompiuterio ir nueisite nusiplauti rankas, ar nustebsite jei rankos ims kraujuoti?
Jūsų rankoms ėmus kraujuoti jas plaunant, tikriausiai ieškotumėte kraujavimo priežasties. Tačiau kodėl tuomet daugelis žmonių mano, kad valantis dantis dantenų kraujavimas yra normalus dalykas?
Šio straipsnio pavadinimas užduoda klausimą: kraujuoja dantenos valant dantis dantų šepetėliu ar tarpdančių siūlu – ar tai normalu? Faktas yra tas, kad, nors tai gali atrodyti jums įprasta (dažnai taip mano daugelis žmonių), turėti kraujuojančias dantenas, jei jos kraujuoja naudojantis dantų šepetėliu arba tarpdančių siūlu, tikrai nėra normalus sveikų dantenų požymis.

Kodėl valantis dantis dantų šepetėliu ar tarpdančių siūlu kraujuoja dantenos?

Dantenų kraujavimo priežastys gali būti labai įvairios – nuo nepakankamos ar netinkamos dantų priežiūros iki itin rimtų ligų, tokių kaip periodontitas. Dantenų kraujavimą gali sukelti stiprus, energingas dantų valymas, netinkami dantų implantai, protezai. Dažnas dantenų kraujavimas taip pat gali būti pasekmė rimtesnių ligų, tokių kaip:

• periodontitas (išplitusioji dantenų ligos forma)
• leukemija (kraujo vėžys)
• vitaminų trūkumas
• krešėjimo ląstelių (trombocitų) trūkumas

Dantų būklė, sukelianti dantenų kraujavimą

Dantų priežiūros problemos yra pagrindinė dantenų kraujavimo priežastis. Gingivitas (dantenų uždegimas) ir periodontitas sukelia dantenų jautrumą ir jų polinkį kraujuoti.

Gingivitas

Daugelis žmonių susiduria su gingivitu, kai per ilgai nešiojama dantų plokštelė ar dantų protezai, kurie turi pastovų kontaktą su burnos gleivine. Plokštelė ar dantų protezai kaupia maisto atliekas ir bakterijas, kurios prilimpa prie dantų. Tinkama higiena pašalina apnašas ir gali užkirsti kelią dantų ėduonies vystymui. Tačiau dantų apnašos pilnai nepasišalina nuo dantų ir dantenų, jei jūs netinkamai naudojatės dantų šepetėliu ir tarpdančių siūlu. Jei apnašos nepašalinamos, jos gali sukietėti, susidaro dantų akmenys, dėl ko padidėja dantenų kraujavimas.

Gingivito simptomai yra:
• patinusios dantenos
• skausmas burnoje ir aplink dantenas
• dantenų kraujavimas

Periodontitas

Periodonto liga (periodontitas) gali pasireikšti išplitus gingivitui. Periodonto ligos yra dantenų, žandikaulių ir palaikančių audinių, jungiančių dantis ir dantenas, infekcija. Periodontitas gali sukelti jūsų dantų klibėjimą ir dantų iškritimą.

Vitaminų trūkumas

Vitamino C ir K trūkumai taip pat gali lengvai sukelti dantenų kraujavimą. Vitaminų trūkumai dažnai nepastebimi žmonėms, kurie gyvena išsivysčiusiose šalyse. Sveiki vaikai ir suaugusieji, gyvenantys išsivysčiusiose pasaulio vietose, gali gauti vitaminų C ir K maisto ir papildų.
Jei jūsų dantenos kraujuoja net esant pavyzdingai burnos higienai, tuomet rekomenduojame kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad šis patikrintų jūsų vitaminų C ir K lygį. Be to sekite savo mitybą, kad užtikrintumėte, jog gaunate vitaminų, kurių reikia, kad galėtumėte džiaugtis sveikomis dantenomis.

Maisto produktai, turintys daug vitamino C, yra:

• citrusiniai vaisiai ir jų sultys,
• brokoliai,
• braškės,
• pomidorai,
• bulvės,
• paprikos.

Maisto produktai, turintys daug vitamino K, yra:

• rėžiukai,
• lapiniai kopūstai,
• špinatai,
• lapiniai burokėliai,
• salotos,
• žaliosios garstyčios,
• sojos pupelės,
• rapsų aliejus,
• alyvuogių aliejus.

Kitos dantenų kraujavimo priežastys

Žmonėms, kurie nešioja dantų protezus, kartais gali pakraujuoti dantenos. Taip nutinka, kai protezai pernelyg spaudžia. Pasitarkite su savo odontologu ar ortopedu, jei dantų protezai ar kiti burnos prietaisai sukelia kraujavimą iš dantenų.

Nėštumas taip pat dažnai sukelia dantenų kraujavimą. Hormoniniai pokyčiai, atsirandantys nėštumo metu, gali sąlygoti dantenų jautrumą.

Kraujo ligos hemofilija ir leukemija taip pat padidina kraujavimo iš dantenų riziką. Jūsų dantenos gali dažniau kraujuoti, jei vartojate kraujo krešėjimo vaistus. Šios klasės vaistai yra varfarinas, aspirinas ir heparinas.

Kraujuojančių dantenų gydymas

Gera dantų higiena yra pirmas žingsnis užkirsti kelią kraujuojančioms dantenoms. Aplankykite savo odontologą du kartus per metus, kad jums atliktų profesionalią burnos higieną. Jūsų odontologas laiku pastebės gingivitą ir paaiškins, kaip tinkamai valyti dantis. Tinkamas dantų šepetėlis ir tarpdančių siūlas pašalins apnašas nuo dantenų linijos ir sumažins riziką susirgti periodonto ligomis.

Jūsų dantų gydytojas taip pat patars, kaip tinkamai naudoti antiseptinį burnos skalavimo skystį. O šilto druskingo vandens praskalavimas padės nuraminti dantenas, kurios lengvai kraujavo.

Naudokite minkštą dantų šepetėlį. Tai bus švelni priemonė valyti dantims jei turite uždegimines dantenas, ypač jei po dantų valymo dantenos ima kraujuoti. Vidutiniai ir kieti šereliai gali būti pernelyg kieti jūsų jautrioms dantenoms. Taip pat galite apsvarstyti galimybę naudoti elektrinį dantų šepetėlį. Specialiai sukurtos šepetėlių galvutės ant šių dantų šepetėlių gali padėti jums apnašus lengviau nei rankinis dantų šepetukas.

Suplanuokite susitikimą su savo šeimos gydytoju, kad nustatytumėte, ar dantų sveikata nėra pagrindinė problema, sukelianti dantenų kraujavimą. Fizinė apžiūra ir kraujo tyrimai padės nustatyti kraujavimo priežastį. Gydymas priklausys nuo jūsų būklės.

Pin It on Pinterest