lt +370 615 64 268 I - IV 9:00 - 19:00; V 9:00 - 17:00 Latako g. 1 - 17, Vilnius

Nėštumas ir dantų priežiūra

Nėštumas ir dantų priežiūra

Nėštumas ir dantų priežiūra

Nėštumo metu hormoniniai pokyčiai moters organizmui daro didelę įtaką. Ne išimtis dantys ir dantenos. Dantenos nėštumo metu gali tapti jautresnės ir dažniau formuotis dantenų uždegimas. Jei dantenose atsiranda pūlingų darinių arba jos tampa jautrios, dažnai kraujuoja valantis dantis, tuomet reikėtų pasirodyti specialistui.

Prieš nėštumą

Geriausia savo dantimis ir dantenomis susirūpinti dar tik planuojant nėštumą. Mokslininkai nustatė sąsajas tarp dantenų (periodonto) ligų nėščioms moterims ir ankstyvo gimdymo bei mažo kūdikio svorio. Taip pat nustatyta, kad dantenų ir dantų ligos dažnai sukelia įvairias komplikacijas gimdymo metu ir yra pavojingos dar negimusiam kūdikiui . Tyrimai rodo, kad periodonto ligos gali sukelti iki 18 iš 100 ankstyvų gimdymų.

Kad būtų užtikrinta tinkama burnos higiena, rekomenduojame du kartus per dieną dantis valyti minkštu šepetėliu ir dantų pasta. Minkštas šepetėlis mažiau dirgins jautresnes dantenas.

Taip pat rekomenduojame apsilankyti pas odontologą dar prieš nėštumo pradžią. Dantų gydymas iki pastojant padės išlaikyti sveikus dantis ir dantenas bei sumažins priešlaikinio gimdymo riziką. Taip pat tai kur kas patogesnis būdas mažesnė rizika vaisiui taikyti bet kokį gydymo metodą. Pastojus dažnai tenka rimtesnius dantų gydymo būdus atidėti vėliasniam laikui po gimdymo. Taip pat nėštumo metu jūsų organizmo fiziologiniai pojūčiai, jautrumas, greitesnis pervargimas ar rytinis pykinimas, teigiamai nenuteikia dar ir apsilankymui pas odontologą.

Dantų gydymas

Rekomenduotina (ir būtina) apsilankyti pas savo odontologą nėštumo metu. Moters dantų būklė turi didelę įtaką bendrai sveikatai, nuo kurios priklauso ir augančio kūdikio sveikata, todėl svarbu, kad visą nėštumo laikotarpį būtų išlaikyti sveiki dantys ir gera burnos padėtis.

Jei esate nėščia arba įtariate, kad esate, nedelskite ir apsilankykite pas savo odontologą. Paprašykite savo odontologo patikrinti jūsų bendrą dantų ir dantenų būklę. Odontologas suteiks daug naudingos informacijos, kaip tokiu svarbiu gyvenimo periodu vertėtų prižiūrėti savo burną. Kartu suplanuosite gydymo eigą, jei to prireiks. Gydytojai atidžiai skiria vaistus nėščiai moteriai, kadangi kai kurie vaistai, pvz., tetraciklino grupės antibiotikai, dažnai paveikia besiformuojančius kūdikio dantis.

Dauguma dantų gydymo būdų yra saugūs nėštumo metu. Jei įmanoma, šiuo periodu reikėtų vengti rentgeno spindulių. Jei šis tyrimo metodas yra neišvengiamas, bus imtasi ypatingos priežiūros ir apsaugos.

Ir dar apie dantų priežiūrą nėštumo metu

Gera dantų higiena yra ypač svarbi nėštumo metu. Norint išvengti apnašų susidarymo, kruopščiai valykite dantis du kartus per dieną. Rekomenduojame tai daryti ryte po pusryčių ir po paskutinio valgymo vakare prieš miegą. Tarpdančių siūlą naudokite išvalius dantis vakare.

Kai kurioms nėštukėms dantų valymas sukelia nemalonių pojūčių. Jei valant dantų šepetėliu, pajausite pykinimą, pabandykite naudoti minkštą, maža galvute dantų šepetėlį, skirtą vaikams. Dantų valymo procedūrą galite nukelti vėlyvam rytui, kuomet pykinimas nebus toks intensyvus. Koncentruokitės į kvėpavimą, ypatingai kai valote krūminius dantis. Tada procedūra taps labiau pakenčiama ir šiek tiek sušvelnins pykinimą.
Rytinį pykinimą sumažina ir dantų valymas be pastos. Po tokio valymo, dantų šepetėli nuplaukite įtrynusi jį prieš tai dantų pasta su fluoru. Tačiau be abejo toks dantų valymo būdas yra laikinas variantas ir tik tuomet, kai tikrai nėra pasirinkimo.

Dar keli svarbūs patarimai:

• Valykite dantis ne anksčiau kaip praėjus 30 minučių po vėmimo ar refliukso. Tokiu būdu bus mažiau pažeidžiamas emalis.
• Minkštas šepetėlis taip pat darys mažesnę žalą emaliui.
• Po vėmimo praskalaukite burną vandeniu, kad nuplautumėte rūgštį.
• Nėštumo metu gali atsirasti potraukis įvairiems maisto produktams, kurie daro neigiamą įtaką dantims, pvz.: su dideliu cukraus kiekiu ar rūgštūs užkandžiai ir gėrimai (pvz., apelsinų, kitų vaisių sultys), kurie padidins dantų ėduonies ar erozijos riziką.

Norėdami išvengti šių įtakų dantims:

• Pasirinkite užkandžius, kuriuose yra mažai cukraus, riebalų ir druskos, bet turi daug skaidulų.
• Gerkite kokybišką vandenį, turintį fluoro.
• Pakankamai gerkite vandens tarp valgymų.

Sveikiems dantims ir dantenoms nėštumo metu taip pat reikėtų:

• Gerkite daugiau fluoruoto vandens. Fluoras stiprina dantis ir padeda išvengti ėduonies – ir nei fluoridas vandenyje, nei dantų pasta nepakenks jūsų besivystančiam kūdikiui. Pasitarkite su vaistininku arba gydytoju, jei turite kokių nors rūpesčių. Tačiau nepadauginkite, nes vaikeliui gali susiformuoti dantų fluorozė.
• Venkite gėrimų, kuriuose gausu cukraus.
• Valgykite įvairius sveikus maisto produktus.
• Valgykite ne mažiau kaip 4 patiekalus iš kalcio turinčių maisto produktų, pvz.: pieno ir pieno produktų. Arba naudokite kalcio vitaminų papildus. Kalcis yra labai svarbus jūsų kūdikio dantims ir kaulams.

Pin It on Pinterest