lt +370 615 64 268 I - IV 9:00 - 19:00; V 9:00 - 17:00 Latako g. 1 - 17, Vilnius

Nykščio čiulpimas – blogai ar gerai?

Nykščio čiulpimas – blogai ar gerai?

Dažnai kūdikiai ir maži vaikai mėgsta čiulpti savo nykštį. Nykščio čiulpimas nera retas atvejis, nes tai jiems padeda nusiraminti, užmigti ir užtikrina saugumo jausmą. Tačiau, kad ir kaip tai atrodytų natūralu, šie refleksai gali padaryti ilgalaikę žalą tiek pieniniams dantukams, tiek ir sąkandžio formavimuisi.

Nykščio čiulpimo refleksas

Kūdikiai gimsta su natūraliu žindimo ir čiulpimo poreikiu. Šis įgimtas instinktas padeda jiems burnos pagalba tyrinėti pasaulį. Čiulpimo refleksas ima mažėti nuo 6 mėnesius amžiaus, tačiau nemažai kūdikių tęsia tai daryti, kadangi nykščio, pirštų čiulpimas padeda jiems lengviau užmigti. Vaikui augant dažnai šitaip jie signalizuoja suaugusiems, kai jaučiasi alkani, neramūs, išsigandę ar pavargę. Dažniausiai šis poreikis čiulpti nykštį ir pirštus praeina apie 3-čius gyvenimo metus, tačiau jei tai tęsiasi kai vaikui jau 5 metukai, tai gali būti emocinio sutrikimo ar kitos psichologinės problemos pranašas.

Nykščio čiulpimas ir jo padariniai

Nykščio, pirštų ar čiulptuko čiulpimas padeda kūdikiams nusiraminti ir lengviau užmigti. Jei vaikai aktyviai čiulpia pirštus pieninių dantukų dygimo periodu, dažnai tai išprovokuoja nemažai problemų. Aktyvus arba net ir neaktyvus čiulpimo noro tenkinimas ateityje sudaro sąlygas išsivystyti daugybei sąkandžio anomalijų, kam pašalinti reikės dažnų vizitų pas ortodontą, siekiant ištiesinti nelygiai suaugusius dantukus. Čiulpimo tenkinimas vėlesniame amžiuje, kai jau pieniniai dantukai išdygę, gali sukelti daugybę vidurinės ausies infekcijų, kurioms gydyti kartais prireikia net ir chirurginės operacijos. Taip pat toks užsitęsęs įprotis sąlygoja kalbos vystymosi sutrikimus, nes susiaurėja gomurys, atsiranda tarpai tarp viršutinių ir apatinių priekinių dantų. Tad jei jau dabar pastebite, jog vaiko įprotis čiulpti nykštį ar čiulptuką yra užsitęsęs, laikas pagalvoti apie tai, kaip padėti jūsų vaikui nutraukti bet kurį iš šių įpročių.
Pradėdami lankyti pradinę mokyklą, nykščio čiulpimo įprotį vis dar turi apie 30 proc. vaikų. Štai keletas naudingų patarimų, kaip galėtumėte padėti savo vaikui atsikratyti šio žalingo įpročio:

1. Nebauskite ir negėdinkite vaiko dėl nykščio čiulpimo, nes tai gali tik dar labiau paskatinti šį įprotį, kadangi vaikas, būdamas stresinėje situacijoje, ieškos nusiraminimo vėl čiulpdamas nykštį.
2. Paaiškinkite savo vaikui, kokie šio įpročio ilgalaikiai padariniai.
3. Pašalinkite streso šaltinius, kurie gali būti priežastimi to, kodėl jūsų vaikas čiulpia nykštį.
4. Kai pastebite, kad vaikas čiulpia nykštį, atitraukite jį nuo šio veiksmo sudomindami kita veikla ar žaislu.

Nykščio čiulpimas iš esmės nėra blogas dalykas, tačiau tai gali sukelti ilgalaikes ir sudėtingas dantų ir sąkandžio problemas, jei šis įprotis nebus laiku pašalintas. Pasinaudokite šiais patarimais, kad apsaugotumėte savo vaiko dantukus.

Pin It on Pinterest