lt +370 615 64 268 I - IV 9:00 - 19:00; V 9:00 - 17:00 Latako g. 1 - 17, Vilnius

Kodėl žiemos metu dažniau kamuoja dantų skausmas ir padidėjęs dantų jautrumas?

dantų skausmas šalčiui

Kodėl žiemos metu dažniau kamuoja dantų skausmas ir padidėjęs dantų jautrumas?

Ar pajutote kada dantų skausmą valgant ar geriant kažką karšto ar šalto? Kai dantų emalis suplonėja arba atsiranda dantenų problemų, atsiveria dantų sluoksnis, kuris yra labai jautrus temperatūros pokyčiams. Valgant ir geriant karštą ar šaltą, yra dirginamas šis dantų sluoksnis, todėl atsiranda dantų skausmas.

Bet tai ne visada priklauso tik nuo maisto raciono. Žiemą dantys reaguoja į žemą aplinkos temperatūrą. Tai gali sukelti danties emalio įtrūkimus ir atsirasti panašus dantų skausmas, kuris atsiranda valgant šaltus ledus. Žemiau pateikiame aprašymą, kaip šaltis paveikia dantis, kaip tai susiję su žiemos oru, ir ką galite padaryti, kad dantų skausmas ir jautrumas nevargintų šiuo metų laiku.

Ar šaltas oras sukelia dantų jautrumą?

Taip, šaltas oras gali sukelti dantų jautrumą. Jei dantys dažnai veikiami labai skirtingų temperatūrų – labai karštų arba šaltų, atsiranda dantų įtrūkimai – mikroskopiniai emalio pažeidimai. Pro juos temperatūriniai dirgikliai pasiekia dentiną ir dentino kanalėluose esančias nervines galūnėles, kurios ir signalizuoja apie pavojų – šaltį arba karštį.

Sluoksnis po danties emaliu yra vadinamas dentinu. Tai yra jūsų dantų „šerdis“, emalis dengia šį sluoksnį iš išorės, o dantenos dengia apatinę jo dalį. Kaip jau rašėme, dentine yra nervų ataugėlių, todėl bet kokios problemos, susijusios su emaliu ar dantenomis, pvz., periodonto liga, gali sukelti dantų skausmą ar jautrumą.

Dantų skausmas ir jautrumas šaltam orui žiemos metu gali pasireikšti nepriklausomai nuo to, kaip gerai prižiūrite savo dantis. Bet jautrumas atsiras dažniau ir bus stipresnis, jei tinkamai nesirūpinate savo burnos higiena ar gyvenate vietovėje, kurioje yra labai dideli aplinkos temperatūros svyravimai. Norint sumažinti dantų jautrumą, reikėtų pasidomėti apie dažniausiai pasitaikančias dantų jautrumo priežastis ir tai, ką turėtumėte daryti, kai prasideda dantų skausmas, esant minusinei aplinkos temperatūrai.

Pagrindiniai jautrių dantų kaltininkai

Dentino pažeidimai galimi esant daugybei priežasčių. Jei atsiranda didesnis dantenų ir dantų jautrumas, tai gali reikšti:

• Periodonto ligos. Dantenų ligos gali atverti dentiną ir sukelti jautrumą. Gingivitas arba dantenų uždegimas yra viena iš pirmųjų periodonto ligos stadijų.
• Pernelyg intensyvus dantų valymas. Galbūt manote, kad reikia stipriai nuvalyti dantų paviršiaus dėmes, bet netinkamas dantų šepetėlio naudojimas ir intensyvus valymas gali pažeisti emalį.
• Griežimas dantimis. Kai kurie žmonės miego metų nesąmoningai griežia dantimis. Tai gali nudėvėti dantų emalį ir sukelti dantų jautrumą.
• Dantų ėduonis. Jautrumas šalčiui yra ankstyvas nepastebimo dantų ėduonies požymis. Jei pajutote dantų skausmą, laikas apsilankyti pas odontologą.
• Dantų balinimo priemonės. Ar pradėjote naudoti naują dantų balinimo priemonę? Sudedamosios dalys, dėl kurių jūsų dantys tampa baltesni, gali nuvalyti senas paviršiaus dėmes ir pradėti ardyti emalį. Jei naudojamos balinimo priemonės pradeda kenkti dantims, sustabdykite jų naudojimą ir pasitarkite su savo odontologu.
• Rūgštiniai gėrimai. Gazuoti gėrimai, kava, arbata ir kita, kuriuose yra didelė rūgšties koncentracija, pavyzdžiui, sultys, gali pažeisti dantis ir atverti dentino sluoksnį.
• Žalingi gyvenimo būdo įpročiai. Kiti blogi burnos sveikatos įpročiai, pvz., rūkymas arba netinkamas dantų šepetėlis, gali sukelti dantenų ligas. Kai taip atsitinka, dentinas, esantis dantenų pagrinde, yra veikiamas aplinkos veiksnių ir gali sukelti dantų jautrumą staiga pasikeitusiai aplinkos temperatūrai.

Ką daryti, jei dantys tapo jautrūs ir skausmingi?

Jei jaučiate dantų jautrumą, odontologas gali rekomenduoti vieną iš šių būdų jūsų jautriems dantims:

• Fluoras. Fluoras yra natūralus mineralas, dažnai naudojamas dantų nujautrinimui. Šis gydymo būdas sustiprina emalį ir apsaugo dantis nuo jautrumo aplinkos temperatūrai.
• Šakninių paviršių padengimas. Odontologas gali užtepti specialų hermetiką, kad išspręstų dantenų atsitraukimo sukeltas problemas.
• Dantų kapos. Jūsų odontologas gali pasiūlyti specialias dantų kapas, kurios užkerta kelią dantų emalio dėvėjimuisi, kuomet miego metu griežiate dantimis. Jos naudojamos ir atsiradus žandikaulio sąnario skausmams.
• Šaknies kanalo gydymas. Gydymo metu odontologas pašalina minkštą masę pažeisto danties viduje. Taip rekomenduojama išspręsti problemas, susijusias su giliais įtrukimais arba skilusio ar nulūžusio danties atveju.

Kada verta apsilangyti pas odontologą?

Kai pajaučiate dantų skausmą ar jautrumą, turėtumėte apsilankyti pas odontologą. Galbūt jums paskirs aplikacijas fluoro turinčiomis nujautrinančiomis priemonėmis arba bus reikalinga apsauginė kapa. O gal net šaknies kanalo gydymas. Odontologas tiksliai nustatys jautrius dantis, sukėlusias priežastis ir rekomenduos tinkamą gydymą. Bet kokiu atveju gydymo variantai labai individualūs.

Pin It on Pinterest