lt +370 615 64 268 I - IV 9:00 - 19:00; V 9:00 - 17:00 Latako g. 1 - 17, Vilnius

Kokio amžiaus vaikai savarankiškai gali tinkamai išsivalyti savo dantukus?

išsivalyti dantukus

Ar kada nors iš savo pažystamų ar draugų girdėjote kokią nors iš šių citatų apie amžių, nuo kurio vaikai turėtų pradėti patys savarankiškai išsivalyti dantukus?

  • „Mano dukrytė galėjo pati savarankiškai jau išsivalyti dantukus, kai jai suėjo dveji metukai!“
  • „Vaikai pajėgūs patys išsivalyti dantukus, kuomet jau sugeba savarankiškai pavalgyti prie bendro pietų stalo“.
  • „Jie yra pakankamai savarankiški, kai jau spalvodami spalvinimo knygeles, neišeina iš piešinio linijų“.
  • „Vaikai tampa savarankiški išsivalyti dantukus patys, kuomet jau patys sugeba apsiauti savo batukus“.

ir t.t.

Galima būtų vardinti ir vardinti panašias girdėtas citatas, tačiau, kaip matote, yra daug painiavos dėl amžiaus, kai vaikas gali pats savarankiškai taisyklingai išsivalyti dantukus.

 

Taigi, nuo kokio amžiaus vaikai iš tiesų tampa pakankamai pajėgūs, kad patys sugebėtų taisyklingai išsivalyti savo dantis? Atsakymas iš tikrųjų priklauso nuo keleto kitų klausimų, kuriuos peržvelgsime pirmiausia.

 

Ar jaunesni vaikai prasčiau valosi savo dantukus?

 

Ar vaikai gali išsivalyti savarankiškai savo dantis, kuomet jau išmoksta rašyti? Yra manančių, kad vaikai tampa savarankiški išsivalyti taisyklingai dantukus tokio amžiaus, kai jau moka rašyti dailyraščiu.

O jeigu turėtume galimybę palyginimui nufilmuoti skirtingų amžių vaikus, kurie valosi savarankiškai dantukus? Taip galėtume išsiaiškinti, kokio amžiaus vaikai pagaliau  visiškai teisingai išsivalo dantukus ir su šepetėlio pagalba pilnai nuvalo danties pavišių pašalindami ant dantukų susidariusias apnašas?

Visgi tokie tyrimai buvo atlikti dar 1978 metais. Dviejų mokslininkų organizuotame tyrime buvo surinktos 5 metų amžiaus, 11 metų amžiaus ir 18-22 metų amžiaus grupes, kad tiksliai nustatyti, kiek dantų paviršiaus ploto buvo nuvalyta valantis dantis. Štai ką jie atrado:

 

  • 5 m. vaikai nuvalė tik 25% dantų paviršiaus
  • 11 metų amžiaus nuvalė tik 50% dantų paviršiaus
  • 18-22 metų amžiaus nuvalė 67% dantų paviršiaus

Kaip matote, kuo vaikai tampa vyresni, tuo geriau jie sugeba patys taisyklingai išsivalyti savo dantis. Įdomu tai, kad tik nuo vaiko raidos priklauso, kaip jis sugebės pats savarankiškai išsivalyti taisyklingai dantukus. Kuo vyresni jie tampa, tuo geriau jie su tuo susitvarko.

Kuo vaikai tampa vyresni,tuo geriau jiems vystosi  rankų ir akių koordinacijos lygis. Jei vadovautumės anksčiau pateiktos atlikto tyrimo  informacija, mes net būdami 18 metų amžiaus, nesugebėsime 100 proc. taisyklingai ir pilnai išsivalyti savo dantis! Galbūt dantų valymo įgūdžiai labiau priklauso nuo to, kaip išmokti tinkamai išsivalyti savo dantis nesivadovaujant amžiaus ir raidos principais?

Pavyzdžiui, galbūt jei specialistas  pakonsultuotų penkiametį (-ę) kaip tinkamai išsivalyti savo dantukus, tuomet vaikas įgytų jam taip reikalingus įgūdžius?

 

Kaip vaiką išmokinti tinkamai išsivalyti savo dantukus?

 

Neseniai grupė mokslininkų išbandė keletą naujų technologijų, padedančių mažiems vaikams geriau išmokti išsivalyti savo dantis. Jie sukūrė technologiją, vadinamą „Ubicomp“, kuri naudoja kompiuterius, kad vaikams būtų lengviau išmokti dantų valymą naudojant žaismingą dantų šepetėlį. Štai ką jie atrado:

„Pasinaudojus“ Playful „dantų šepetėliu penkias dienas iš eilės, vaikų darželių vaikams žymiai pagerėjo dantų valymo efektyvumas, padidėjo šepetėlių judesių skaičius, ilgesnis valymo laikas ir kruopštesnis dantų valymas, taip nuvalant didelius plotus dantų paviršiaus.“

Žinoma, galbūt mes tokių technologijų ir neišbandysime, tačiau yra daugybė naudingų vaikiškų filmukų ir specialių žaidimų, kurie adaptuoti tam, kad vaikai kuo labiau lavintų taisyklingus dantukų valymo įgūdžius. Galbūt viena iš tokių programėlių ar žaidimų į pagalbą savo vaikui naudojatės ir jūs?

 

Taigi, koks vis dėl to yra tas amžius, kuomet vaikas tampa savarankiškas išsivalyti dantukus?

 

Galiausiai, nėra vieno atsakymo, kuris tiktu kiekvienam vaikui. Kiekvienas vaikas yra skirtingas. Netgi gilinantis į skirtingus mokslinius straipsnius ir tyrimus, vieno atsakymo atrasti neįmanoma.

Nors ikimokyklinio amžiaus vaikai pradeda žymiai geriau valdyti savo dantų šepetėlį, tačiau pagrindinis burnos higienos procedūrų stebėtojas ir ekspertas šeimoje yra tėvai. Tėvų vadmuo šiuo periodu yra neatsiejamas. Labai dažnai šių vaikų tėvai mano, kad vaikas įgijo pakankamai įgūdžių, reikalingų dantų valymui. Svarbu pabrėžti tėvams, kad jie turi ir toliau prižiūrėti, kaip vaikas valosi savo dantis ir jam patarti ir, jei reikia, padėti.

Visgi,  3-6 metų vaikams vis dar trūksta pagrindinių įgūdžių, reikalingų dantų valymui. Kalbant apie 6-12 metų amžiaus vaikus, šis amžiaus etapas yra pažymėtas didėjančia vaikų atsakomybe ir savarankiškumu. Šiuo metu reikalinga prisiimti atsakomybę už mokykloje užduotus namų darbus ir buities darbus namuose. Be to, vaikas gali pradėti prisiimti didesnę atsakomybę už burnos higieną. Tėvų įtraukimas vis dar reikalingas. Tačiau, vietoj burnos higienos atlikimo ir aktyvaus dalyvavimo vaikui valantis savo dantukus, tėvai gali pereiti prie pasyvesnės priežiūros. Antroje šio etapo pusėje dauguma vaikų gali jau pilnai savo pagrindinei burnos higienai naudoti ne tik dantų šepetėlį, bet ir tarpdančiū siūlą. Tėvų vaidmuo gali būti tik stebėti ir pagelbėti, jei vaikui sudėtinga išsivalyti tinkamai dantukus sunkiai pasiekiamose vietose. Tėvai turėtų reguliariai tikrinti savo vaiko dantukus, ar jie nuvalyti tinkamai.

Stebuklingas amžius, nuo kada vaikai gali pradėti jau savarankiškai išsivalyti savo dantukus, regis galėtų būti 12 metų amžiaus.

 

Jei tėveliams trūksta patirties, kaip taisyklingai valyti vaikų dantukus

 

„Odontėja“ kolektyvas visuomet pasirengęs padėti Jums ir Jūsų vaikučiams. Tinkama specialisto pagalba yra nepamainoma, siekiant išmokti tinkamai prižiūrėti savo dantis nuo pat mažens. Taip pat silantuojame mažųju dantukus, siekiant apsaugoti juos nuo karieso. Efektyviausia tai daryti ką tik išdygusiems pirmiesiems nuolatiniams krūminiams dantims apie 6-us metus. Mūsų klinikos gydytojai vaikams nuo 6m iki 14m tai atlieka NEMOKAMAI, kadangi „Odontėjos“ klinika turi teritorinių Vilniaus ligonių kasų kompensaciją.

Laukiame Jūsų ir Jūsų vaikučių „Odontėjoje“ adresu Latako 1-17, Vilnius.

Iki pasimatymo

 

Pin It on Pinterest